F720G157MRC
Surface Mount Tantalum Capacitor, 150 uF, 4 V, 2824 [7260 Metric], ± 20%, 0.7 mohm, 463 mA
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: F720G157MRC
Secondary Manufacturer Part#: F720G157MRC
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
AVX Solid Tantalum Electrolytic Capacitors are conformal coated chip capacitors that are compliant to RoHS2 directive 2011/65/EU. The frameless feature allows for a larger amount of capacitance in a smaller package in order to save board space. These capacitors are available in voltage ratings of 4V, 6.3V, 10V, and 16V.
• Compliant to the RoHS2 directive 2011/65/EU • SMD Conformal • Small and low profile
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
150 uF
± 20%
2824 [7260 Metric]
0.7 mOhm
-888
R
125 °C
-55 °C
1.2 mm
7.2 mm
6 mm
-888
463 mA
4 V