T520V157M006ATE012
Tantalum Polymer Capacitor, 150 uF, 6.3 V, ± 20%, V, 12 mohm, 2917 [7343-19 Metric]
Manufacturer:KEMET
Avnet Manufacturer Part #: T520V157M006ATE012
Secondary Manufacturer Part#: T520V157M006ATE012
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The T520 series Organic Capacitor (KO-CAP) is a solid electrolytic capacitor with a conductive polymer cathode capable of delivering very low ESR and improved capacitance retention at high frequencies. KO-CAP combines the low ESR of multilayer ceramic, the high capacitance of aluminium electrolytic and the volumetric efficiency of tantalum into a single surface mount package. Unlike liquid electrolyte-based capacitors, KO-CAP has a very long operational life and high ripple current capabilities. Suitable for general purpose DC applications up to 12.8V. This series is ideal for DC-to-DC converters, bulk decoupling and hold-up.
  • Volumetrically efficient
  • High frequency capacitance retention
  • 100% Accelerated steady state aging
  • 100% Surge current tested
  • EIA standard case sizes
  • Halogen-free epoxy
Description Value
150 µF
20%
2917 [7343 Metric]
0.012 O
V
MSL 3 - 168 hours
105 °C
-55 °C
1.8 mm
7.3 mm
4.3 mm
-888
3900 A
6.3 V