T520U157M006ATE055
Tantalum Polymer Capacitor, 150 uF, 6.3 V, ± 20%, U, 55 mohm, 2412 [6032-15 Metric]
Manufacturer:KEMET
Avnet Manufacturer Part #: T520U157M006ATE055
Secondary Manufacturer Part#: T520U157M006ATE055
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The T520 series Organic Capacitor (KO-CAP) is a solid electrolytic capacitor with a conductive polymer cathode capable of delivering very low ESR and improved capacitance retention at high frequencies. KO-CAP combines the low ESR of multilayer ceramic, the high capacitance of aluminium electrolytic and the volumetric efficiency of tantalum into a single surface mount package. Unlike liquid electrolyte-based capacitors, KO-CAP has a very long operational life and high ripple current capabilities. Suitable for general purpose DC applications up to 12.8V. This series is ideal for DC-to-DC converters, bulk decoupling and hold-up.
  • Volumetrically efficient
  • High frequency capacitance retention
  • 100% Accelerated steady state aging
  • 100% Surge current tested
  • EIA standard case sizes
  • Halogen-free epoxy
Description Value
150 µF
20%
2312 [6032 Metric]
0.055 O
U
MSL 3 - 168 hours
105 °C
-55 °C
1.4 mm
6 mm
3.2 mm
-888
1600 A
6.3 V