T520L337M2R5ATE025
Tantalum Polymer Capacitor, 330 uF, 2.5 V, ± 20%, L, 25 mohm, 2412 [6032-19 Metric]
Manufacturer:KEMET
Avnet Manufacturer Part #: T520L337M2R5ATE025
Secondary Manufacturer Part#: T520L337M2R5ATE025
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The T520 series Organic Capacitor (KO-CAP) is a solid electrolytic capacitor with a conductive polymer cathode capable of delivering very low ESR and improved capacitance retention at high frequencies. KO-CAP combines the low ESR of multilayer ceramic, the high capacitance of aluminium electrolytic and the volumetric efficiency of tantalum into a single surface mount package. Unlike liquid electrolyte-based capacitors, KO-CAP has a very long operational life and high ripple current capabilities. Suitable for general purpose DC applications up to 12.8V. This series is ideal for DC-to-DC converters, bulk decoupling and hold-up.
  • Volumetrically efficient
  • High frequency capacitance retention
  • 100% Accelerated steady state aging
  • 100% Surge current tested
  • EIA standard case sizes
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
330 µF
20%
2312 [6032 Metric]
0.025 O
L
MSL 3 - 168 hours
105 °C
-55 °C
1.8 mm
6 mm
3.2 mm
-888
2400 A
2.5 V