T350E106K025AS
Tantalum Capacitor, 10 uF, 25 V, ± 10%, Radial Leaded, 2.54 mm, 5.5 mm, 8.9 mm
Manufacturer:KEMET
Avnet Manufacturer Part #: T350E106K025AS
Secondary Manufacturer Part#: T350E106K025AS
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
This series features a capacitance range from 0.1 to 680 microfarads at voltages from 3 to 50 VDC. The plastic case provides a tough barrier coating and maintains precision of lead wire spacing within ±0.015 inch. The gold color epoxy utilized permits Laser marking with outstanding permanency and legibility. All case sizes are printed with capacitance, voltage, polarity and vendor identification. Solid tantalum devices exhibit no degradation failure mode during shelf storage and show a constantly decreasing failure rate (i.e., absence of wearout mechanism) during life tests. The ‘UltraDip II’ Series provides self-insulating cases which are resistant to shock and vibration. These capacitors exhibit low DCL, ESR and Impedance and have excellent temperature stability.
  • Case Size E
  • Power Dissipation(max) @ 25°C: 0.70 Watts
  • Capacitance/Voltage Range: T350: 0.1-680µF, 3-50 Volts
  • Capacitance Tolerance: Available in standard EIA nominal values with ±20% and ±10% standard
  • Lead Tape and Reel: Reeling per specification RS-468.
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
10 uF
± 10%
Radial Leaded
2.54 mm
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
5.5 mm
8.9 mm
T350 Series
25 V