T340C155M050AT
Tantalum Capacitor, 1.5 uF, 50 V, ± 20%, Radial Leaded, 5 mm, 6 ohm, 10.5 mm
Manufacturer:KEMET
Avnet Manufacturer Part #: T340C155M050AT
Secondary Manufacturer Part#: T340C155M050AT
Description Value
1.5 uF
± 20%
Radial Leaded
6 Ohm
5 mm
125 °C
-55 °C
10.5 mm
T340 Series
50 V