MPX1D0830L6R8
Power Inductor (SMD), 6.8 uH, ± 20%, 6.8 A, Shielded, 10 A, 8mm x 8mm x 3mm
Manufacturer:KEMET
Avnet Manufacturer Part #: MPX1D0830L6R8
Secondary Manufacturer Part#: MPX1D0830L6R8
  • Operating temperature up to +155°C
Description Value
0.0379 Ohm
6.8 uH
±20%
3131
Shielded
3 mm
8.65 mm
MPX Series
8 mm
6.8 A
10 A