MPX1D0624L2R2
Power Inductor (SMD), 2.2 uH, ± 20%, 6.3 A, Shielded, 9 A, 6mm x 6mm x 2.4mm
Manufacturer:KEMET
Avnet Manufacturer Part #: MPX1D0624L2R2
Secondary Manufacturer Part#: MPX1D0624L2R2
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Metal composite powder
  • Shielded construction, SMD configuration
  • Operating temperature up to +155°C
  • Low acoustic noise
  • Low magnetic flux leakage
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
0.0307 Ohm
2.2 uH
±20%
2424
Shielded
2.4 mm
7 mm
MPX Series
6.5 mm
6.3 A
9 A