MPX1D0520L2R2
Power Inductor (SMD), 2.2 uH, ± 20%, 5.2 A, Shielded, 6.5 A, 5mm x 5mm x 2mm
Manufacturer:KEMET
Avnet Manufacturer Part #: MPX1D0520L2R2
Secondary Manufacturer Part#: MPX1D0520L2R2
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Metal composite powder
  • Shielded construction, SMD configuration
  • Operating temperature up to +155°C
  • Low acoustic noise
  • Low magnetic flux leakage
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
0.0404 Ohm
2.2 uH
±20%
2020 [5050 Metric]
Shielded
2 mm
5.3 mm
MPX Series
5 mm
5.2 A
6.5 A