ALC10A560BB550
Manufacturer:KEMET
Avnet Manufacturer Part #: ALC10A560BB550
Secondary Manufacturer Part#: ALC10A560BB550
Description Value
56 uF
20%
Snap-In
6.118 mOhm
10 mm
10000 hours @ 85°C
85 °C
-40 °C
Polar
25 mm
30 mm
1130 mA
550 V