ALC10A472CC063
Aluminum Electrolytic Capacitor, 4700 uF, 63 V, ± 20%, Snap-In
Manufacturer:KEMET
Avnet Manufacturer Part #: ALC10A472CC063
Secondary Manufacturer Part#: ALC10A472CC063
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Compact size
  • Long Life, 18000 hours at 85°C (Ur, Ir applied)
  • High ripple current
  • Excellent surge voltage capability
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
4,700 uF
20%
Snap-In
0.091 mOhm
10 mm
13000 hours @ 85°C
85 °C
-40 °C
Polar
30 mm
35 mm
3610 mA
63 V