ALC10A471EH550
Aluminum Electrolytic Capacitor, 470 uF, 550 V, ± 20%, Snap-In
Manufacturer:KEMET
Avnet Manufacturer Part #: ALC10A471EH550
Secondary Manufacturer Part#: ALC10A471EH550
Description Value
470 uF
20%
Snap-In
0.742 mOhm
10 mm
18000 hours @ 85°C
85 °C
-40 °C
Polar
40 mm
60 mm
4930 mA
550 V