ALC10A331EE550
Aluminum Electrolytic Capacitor, 330 uF, 550 V, ± 20%, Snap-In
Manufacturer:KEMET
Avnet Manufacturer Part #: ALC10A331EE550
Secondary Manufacturer Part#: ALC10A331EE550
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
ALC10 snap-in aluminium electrolytic capacitors covers a wide range of case sizes and voltage ratings. The ALC10 is designed for high voltage, it is up to 600VDC, has high ripple current applications and features surge voltage capability and very long-life performance. ALC10 capacitors are ideally suited for industrial and commercial applications demanding high reliability and long life expectancy. Typical applications include frequency converters, uninterruptible power supply (UPS) systems and switch mode power supplies. (SMPS).
  • Compact size
  • Long life up to 18000 hours at +85°C (VR, IR applied)
  • High ripple current
  • High voltage
  • Excellent surge voltage capability
  • Complies to IEC 60384–4 long life grade 40/85/56
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
330 uF
20%
Snap-In
1.056 mOhm
10 mm
18000 hours @ 85°C
85 °C
-40 °C
Polar
40 mm
45 mm
3900 mA
550 V