IS61VPS51236B-250B3LI
SRAM Chip Sync Quad 2.5V 18M-Bit 512K x 36 2.6ns 165-Pin TFBGA
Manufacturer:ISSI
Product Category: Memory, SRAMs
Avnet Manufacturer Part #: IS61VPS51236B-250B3LI
Secondary Manufacturer Part#: IS61VPS51236B-250B3LI
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Internal self-timed write cycle
  • Individual Byte Write Control and Global Write
  • Clock controlled, registered address, data and
  • control
  • Burst sequence control using MODE input
  • Three chip enable option for simple depth expansion and address pipelining
  • Common data inputs and data outputs
  • Auto Power-down during deselect
  • Single cycle deselect
  • Snooze MODE for reduced-power standby
  • JEDEC 100-pin QFP, 165-ball BGA and 119-ball BGA packages
  • Power supply: VDD 2.5V (± 5%), VDDQ 2.5V (± 5%)
  • JTAG Boundary Scan for BGA packages
  • Commercial, Industrial and Automotive temperature support
  • Lead-free available
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
21 Bit
250 MHz
18 Mbit
Tin-Silver-Copper
260
250 MHz
290 mA
2.6 ns
18 Mbit
Surface Mount
MSL 3 - 168 hours
165
36 Bit
36 Bit
4
512 kWords
-40 to 85 °C
85 °C
-40 °C
165TFBGA
165
13 x 15 x 0.79
No
Industrial
TFBGA
2.5 V
2.5000 V