IS61NLP102436B-200TQLI-TR
SRAM Chip Sync Quad 3.3V 36M-Bit 1M x 36 3.1ns 100-Pin TQFP T/R
Manufacturer:ISSI
Product Category: Memory, SRAMs
Avnet Manufacturer Part #: IS61NLP102436B-200TQLI-TR
Secondary Manufacturer Part#: IS61NLP102436B-200TQLI-TR
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • 100 percent bus utilization
  • No wait cycles between Read and Write
  • Internal self-timed write cycle
  • Individual Byte Write Control
  • Single R/W (Read/Write) control pin
  • Clock controlled, registered address, data and control
  • Interleaved or linear burst sequence control using MODE input
  • Three chip enables for simple depth expansion and address pipelining
  • Power Down mode
  • Common data inputs and data outputs
  • CKE pin to enable clock and suspend operation
  • JEDEC 100-pin TQFP, 165-ball PBGA and 119- ball PBGA packages
  • Power Supply: Vdd 3.3V (± 5%), Vddq 3.3V/2.5V (± 5%)
  • JTAG Boundary Scan for PBGA packages
  • Commercial and Industrial temperature available
  • Lead-free available.
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
20 Bit
Pipelined
200 MHz
SDR
36 Mbit
260
200 MHz
260 mA
3.1 ns
36 Mbit
Surface Mount
MSL 3 - 168 hours
100
36 Bit
36 Bit
4
1 MWords
-40 to 85 °C
85 °C
-40 °C
100TQFP
100
14 x 20 x 1.4
No
Industrial
Synchronous SRAM
TQFP
3.3 V
Synchronous
3.3000 V