CY7C1412KV18-250BZCT
SRAM Chip Sync Dual 1.8V 36M-Bit 2M x 18 0.45ns 165-Pin FBGA T/R
Manufacturer:Infineon
Product Category: Memory, SRAMs
Avnet Manufacturer Part #: CY7C1412KV18-250BZCT
Secondary Manufacturer Part#: CY7C1412KV18-250BZCT
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The CY7C1425KV18, CY7C1412KV18, and CY7C1414KV18 are 1.8 V synchronous pipelined SRAMs, equipped with QDR II architecture. QDR II architecture consists of two separate ports: the read port and the write port to access the memory array. The read port has dedicated data outputs to support read operations and the write port has dedicated data inputs to support write operations. QDR II architecture has separate data inputs and data outputs to completely eliminate the need to “turnaround” the data bus that exists with common I/O devices. Access to each port is through a common address bus. Addresses for read and write addresses are latched on alternate rising edges of the input (K) clock. Accesses to the QDR II read and write ports are completely independent of one another. To maximize data throughput, both read and write ports are equipped with DDR interfaces. Each address location is associated with two 9-bit words (CY7C1425KV18), 18-bit words (CY7C1412KV18), or 36-bit words (CY7C1414KV18) that burst sequentially into or out of the device. Because data can be transferred into and out of the device on every rising edge of both input clocks (K and K and C and C), memory bandwidth is maximized while simplifying system design by eliminating bus turnarounds. Depth expansion is accomplished with port selects, which enables each port to operate independently. All synchronous inputs pass through input registers controlled by the K or K input clocks. All data outputs pass through output registers controlled by the C or C (or K or K in a single clock domain) input clocks. Writes are conducted with on-chip synchronous self-timed write circuitry.
  • Separate independent read and write data ports
    • Supports concurrent transactions
  • 333 MHz clock for high bandwidth
  • Two-word burst on all accesses
  • Double data rate (DDR) Interfaces on both read and write ports (data transferred at 666 MHz) at 333 MHz
  • Two input clocks (K and K) for precise DDR timing
    • SRAM uses rising edges only
  • Two input clocks for output data (C and C) to minimize clock skew and flight time mismatches
  • Echo clocks (CQ and CQ) simplify data capture in high speed systems
  • Single multiplexed address input bus latches address inputs for both read and write ports
  • Separate port selects for depth expansion
  • Synchronous internally self-timed writes
  • QDR® II operates with 1.5 cycle read latency when DOFF is asserted HIGH
  • Operates similar to QDR I device with 1 cycle read latency when DOFF is asserted LOW
  • Available in × 9, × 18, and × 36 config
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
20 Bit
250 MHz
36 Mbit
Tin-Lead
220
250 MHz
610 mA
0.45 ns
36 Mbit
Surface Mount
MSL 3 - 168 hours
165
18 Bit
18 Bit
2
2 MWords
0 to 70 °C
70 °C
0 °C
165FBGA
165
15 x 13 x 0.89 mm
No
Commercial
FBGA
1.8 V
1.8000 V