BSC052N03LSATMA1
Power MOSFET, N Channel, 30 V, 57 A, 0.0043 ohm, TDSON, Surface Mount
Manufacturer:Infineon
Product Category: Discretes, FETs, Single MOSFETs
Avnet Manufacturer Part #: BSC052N03LSATMA1
Secondary Manufacturer Part#: BSC052N03LSATMA1
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Easy to design in
  • Increased battery lifetime
  • Improved EMI behaviour making external snubber networks obsolete
  • Saving space
  • Reducing power losses
  • Optimized for high performance Buck converter
  • Very low ON-resistance RDS (ON) @ VGS = 4.5V
  • 100% Avalanche tested
  • Superior thermal resistance
  • Qualified according to JEDEC for target applications
  • Halogen-free, Green device
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
N Channel
57
5.2 mOhm
30
150 °C