ECS-3951M-1000-BN-TR
Clock Oscillator 100MHz 5V 30pF 4-Pin SMD T/R
Manufacturer:ECS Inc. International
Avnet Manufacturer Part #: ECS-3951M-1000-BN-TR
Secondary Manufacturer Part#: ECS-3951M-1000-BN-TR
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The ECS-3951M (5V) Series are miniature, crystal controlled, low current clock oscillators in a ceramic SMD package. Package is seam welded with a metal lid. The low profile package is ideal for advanced portable PC and instrumentation designs.
  • 5.0V version
  • Low power consumption
  • Standby function
  • Seam welded package
  • Tape & Reel (1,000 pcs)
  • PbFree/RoHS Compliant
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
100 MHz
50 ppm
30 pF
85 °C
-40 °C
SMD
5 V