ECS-.327-7-12-TR
Crystal, 32.768 kHz, SMD, 2mm x 1.2mm, 7 pF, 20 ppm, ECX-12 Series
Manufacturer:ECS Inc. International
Product Category: Clock & Timing, Crystals
Avnet Manufacturer Part #: ECS-.327-7-12-TR
Secondary Manufacturer Part#: ECS-.327-7-12-TR
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The ultra-miniature ECX-12 is a very compact SMD Tuning Fork Crystal. The 2.0 x 1.2 x 0.6 mm ceramic package is ideal for SMD manufacturing environment.
  • Low Profile
  • 2 x 1.2 mm Footprint
  • Extended Temp. Range
  • RoHS Compliant
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
SMD
2mm x 1.2mm x 0.6mm mm
32.768 kHz
Surface Mount
Tuning Fork
90 kOhm
20 ppm
7 pF
2
85 °C
-40 °C