ECS-.327-12.5-34QCS-TR
Crystal, 32.768 kHz, SMD, 3.2mm x 1.5mm, 12.5 pF, 10 ppm, ECX-34Q Series
Manufacturer:ECS Inc. International
Product Category: Clock & Timing, Crystals
Avnet Manufacturer Part #: ECS-.327-12.5-34QCS-TR
Secondary Manufacturer Part#: ECS-.327-12.5-34QCS-TR
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
ECS-.327-12.5-34QCS-TR is an ECX-34Q series SMD crystal. It is a very compact SMD tuning fork crystal with a 3.2 x 1.5mm footprint.
  • 32.768KHz frequency
  • 12.5pF load capacitance
  • ±10ppm tolerance
  • Operating temperature range from -40 to 125°C
  • Low power RTC applications such as STM32 AN2867
  • AEC-Q200 qualified
  • PPAP supported
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
SMD
3.2mm x 1.5mm x 0.9mm mm
32.768 kHz
Surface Mount
Tuning Fork
70 kOhm
10 ppm
12.5 pF
Surface Mount
2
125 °C
-40 °C
3.2 x 1.5 x 0.9 mm
ECX-34Q Series
AEC-Q200
32.768 kHz