HCMA0703-1R5-R
Power Inductor (SMD), 1.5uH, ± 20%, 9 A, Shielded, 18 A, 7.1mm x 6.8mm x 3mm
Manufacturer:Eaton
Avnet Manufacturer Part #: HCMA0703-1R5-R
Secondary Manufacturer Part#: HCMA0703-1R5-R
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Automotive grade 3 qualified
  • High current carrying capacity, low core losses
  • Magnetically shielded, low EMI
  • Frequency range up to 5 MHz
  • Inductance range from 0.15 µH to 33 µH
  • Current range from 1.8 A to 52 A
  • 7.4 mm x 7.0 mm footprint surface mount package in a 3.0 mm height
  • Iron powder core material
  • Halogen free, lead free, RoHS compliant
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
14 mOhm
1.5 uH
20
SMD
Shielded
3 mm
7.1 mm
HCMA0703 Series
6.8 mm
9 A
18 A