DP350T05-7
Bipolar (BJT) Single Transistor, PNP, 350 V, 500 mA, 300 mW, SOT-23, Surface Mount
Manufacturer:Diodes Incorporated
Avnet Manufacturer Part #: DP350T05-7
Secondary Manufacturer Part#: DP350T05-7
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Epitaxial Planar Die Construction
  • Complementary NPN Type Available (DN350T05)
  • Ideal for Medium Power Amplification and Switching
  • Lead, Halogen and Antimony Free, RoHS Compliant "Green"" Device
  • Qualified to AEC-Q101 Standards for High Reliability
"
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
160
150 °C