AP2127N-2.5TRG1
LDO Regulator Pos 2.5V 0.4A 3-Pin SOT-23 T/R
Manufacturer:Diodes Incorporated
Avnet Manufacturer Part #: AP2127N-2.5TRG1
Secondary Manufacturer Part#: AP2127N-2.5TRG1
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The AP2127 Series are positive voltage regulator ICs fabricated by CMOS process.The AP2127 Series have features of low dropout voltage, low noise, high output voltage accuracy, and low current consumption which make them ideal for use in various battery-powered devices.AP2127 has 1.0V, 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.0V, 3.3V, 4.2V, 4.75V, 5.2V fixed voltage versions and 0.8V to 5.5V adjustable voltage versions.AP2127 Series are available in SOT-23 (for fixed versions only), SOT-23-3 (for fixed versions only), SOT-23-5, SOT-89 (for fixed versions only) and DFN-2x2-6 packages.
  • Wide Operating Voltage: 2.5V to 6V
  • High Output Voltage Accuracy: ±2%
  • High Ripple Rejection: 68dB @ f = 1kHz, 54dB @ f = 10kHz
  • Low Standby Current: 0.1µ A
  • Low Dropout Voltage: 170mV @ 300mA for V OUT= 3.3V, 140mV @ 300mA for V OUT = 5.2V
  • Low Quiescent Current: 60µ A Typical
  • Low Output Noise: 60µ V RMS @V OUT = 0.8V
  • Short Current Limit: 50mA
  • Over Temperature Protection
  • Compatible with Low ESR Ceramic Capacitor: 1µF for C IN and C OUT
  • Excellent Line/Load Regulation
  • Soft Start Time: 50 µ s
  • Auto Discharge Resistance: R DS(ON) = 60 ?
  • Totally Lead-Free & Fully RoHS Compliant
  • Halogen and Antimony Free. “Green” Device
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
2 %
6 V
2.5 V
2.5 to 6 V
180 °C/W
100 °C/W
5 mV
10 mV
260
0.3@300mA V
0.09 mA
Surface Mount
MSL 1 - Unlimited
1
-40 to 85 °C
85 °C
-40 °C
0.4 A
Fixed
2.5 V
3SOT-23
3
Positive
3(Max) x 1.4(Max) x 1.1(Max)
2.5V 300mA LDO Voltage Regulators
0.816 V
Industrial
SOT-23
0.17@300mA V