AP2112R5-2.5TRG1
LDO Regulator Pos 2.5V 0.6A 5-Pin SOT-89 T/R
Manufacturer:Diodes Incorporated
Avnet Manufacturer Part #: AP2112R5-2.5TRG1
Secondary Manufacturer Part#: AP2112R5-2.5TRG1
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The AP2112 is CMOS process low dropout linear regulator with enable function, the regulator delivers a guaranteed 600mA (min.) continuous load current.The AP2112 provides 1.2V, 1.8V, 2.5V, 2.6V, 2.8V and 3.3V regulated output and 0.8V to 5V adjustable output, and provides excellent output accuracy ±1.5%, also provides an excellent load regulation, line regulation and excellent load transient performance due to very fast loop response. The AP2112 has built-in auto discharge function.The regulator features low power consumption, and provides SOT-23-5, SOT-89-5, and SOIC-8 packages.
  • Output Voltage Accuracy: ±1.5%
  • Output Current: 600mA (Min.)
  • Foldback Short Current Protection: 50mA
  • Enable Function to Turn ON/OFF V OUT
  • Low Dropout Voltage (3.3V): 250mV (Typ.)@IOUT =600mA
  • Excellent Load Regulation: 0.2%/A (Typ.)
  • Excellent Line Regulation: 0.02%/V (Typ.)
  • Low Quiescent Current: 55µ A (Typ.)
  • Low Standby Current: 0.01µA (Typ.)
  • Low Output Noise: 50µV RMS
  • PSRR: 100Hz -65dB, 1kHz -65dB
  • OTSD Protection
  • Stable with 1.0 µF Flexible Cap: Ceramic, Tantalum and Aluminum Electrolytic
  • Operation Temperature Range: -40°C to 85°C
  • ESD: MM 400V, HBM 4000 V
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
1.5 %
6 V
2.5 V
2.5 to 6 V
120 °C/W
47 °C/W
0.1 %/V
1000 %/mA
260
0.4@600mA V
0.08 mA
Surface Mount
MSL 1 - Unlimited
1
-40 to 85 °C
85 °C
-40 °C
0.6 A
Fixed
2.5 V
5SOT-89
5
Positive Output
4.6(Max) x 2.6(Max) x 1.6(Max)
Industrial
SOT-89
0.25@600mA V