S24SP15003PDFA
Isolated Through Hole DC/DC Converter, ITE & Medical, 4:1, 40 W, 1 Output, Adj, Fixed, 15 V, 2.7 A, Regulated, DIP
Manufacturer:Delta Group
Avnet Manufacturer Part #: S24SP15003PDFA
Secondary Manufacturer Part#: S24SP15003PDFA
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The S24SP family, the highest power density (40W) industrial input range 2”X1” isolated power converter whose pinout follows industry standard. The S24SP series comes with a host of industry-standard features, such as over current protection, over voltage protection, over temperature protection and remote on/off. An optional heatsink is available for more extreme thermal requirements. All models have an ultra-wide 4:1 input voltage range (9V to 36V). With operating temperature of -40°C to +85°C, it is suitable for customers’ critical applications, such as process control and automation, transportation, data communication and telecom equipment, test equipment, medical device and everywhere where space on the PCB is critical.
  • Efficiency up to 93.7%
  • Wide input range, 9V-36V
  • Package with Industry Standard Pinout
  • Package Dimension:Without heat sink: 50.8 x25.4 x10.5mm (2.0” x1.0” x0.41”)With heat sink: 50.8 x25.4 x17.5mm (2.0” x1.0” x0.69”)
  • Over voltage protection, hiccup mode
  • Over current protection, hiccup mode
  • Positive or Negative Remote ON/OFF
  • Without tantalum capacitor inside module
  • Operating Temperature range - 40°C to +85°C
  • Input to Output Isolation: 1500VDC