B62SR12424AC
Isolated Chassis Mount DC/DC Converter, ITE, 6:1, 300 W, 1 Output, Fixed, 12.4 V, 24 A, Regulated, Enclosed
Manufacturer:Delta Group
Avnet Manufacturer Part #: B62SR12424AC
Secondary Manufacturer Part#: B62SR12424AC
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The B62SR12424, a wide input voltage range of 18~106V, and single isolated output converter. Such box type DC-DC converter can provide 300W (200W at Vin < 27V for A/B/C/D), 12. 4V regulated DC output voltage with full load efficiency up to 88. 0% @48Vin; The B62SR12424 offers input UVLO, output over current limit, short circuit, output over voltage, over temperature, and input reverse polarity protections, It has an option for intergrated fuse holder and enable on/off function. It also has parallel function; and allows a wide operating temperature range of -40°C to +75°C. With creative design technology and optimization of component placement, this converter possess outstanding electrical and thermal performance, as well as high reliability under extrmely harsh operating conditions. The B62SR12424 meet IP67 protection.
  • Ultra wide input voltage range, 18~106V
  • 200W Output @ 18V~27V Vin range
  • 300W Output @ 27~106V Vin range (Including 27V)
  • Full Load Efficiency up to 88.0% @48Vin
  • Intergrated fuse holder (option)
  • Parallel Connection of multiple units
  • Box type package with metal base plate
  • Package Dimension: 190.0x76.0x44.0mm (7.48”x2.99”x1.73”)
  • Operating Temperature Range - 40°C to +75°C
  • Input Reverse Polarity Protection
  • Minimized Inrush current
  • Input UVLO, Output OCL, SCP, OVP, OTP
  • Enable on/off (option)
  • 2250VDC Isolation