745C101103JP
Fixed Network Resistor, 10 kohm, Bussed, 8 Resistors, 2512 [6432 Metric], Concave, ± 5%
Official logo for CTS
Manufacturer:CTS
Avnet Manufacturer Part #: 745C101103JP
Secondary Manufacturer Part#: 745C101103JP
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Low Cost
  • Thick Film Technology
  • High Density Packaging
    • Up to 30% less space per resistor than 0603 chip resistors
    • Up to 75% less space per resistor than 0805 chip resistors
  • Low Profile; can be used in PCMCIA cards
  • Leadless Surface Mount Construction
  • Concave or Convex Terminations
  • Solder Coated Nickel Barrier Pads
  • Isolated and Bussed Circuits
  • Resistor Arrays Require Fewer Placements Than Discrete Components
  • RoHS Compliant in Accordance with EU Directive 2005/95/EC
    • Lead-Free Termination Finish
    • Exemption 5 for Pb in glass material and resistor elements
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
MSL 1 - Unlimited
Bussed
8
125 °C
-55 °C
0.5 W
63 mW
0.575 mm
6.4 mm
74x Series
3.1 mm
AEC-Q200
10 kOhm
± 5%
2512 [6432 Metric]
Surface Mount
Thick Film
Concave
Array
± 250ppm/°C ppm/°C
1.27 mm
50 V