ASMT-RA45-AP932
LED, Amber, SMD, 0603, 20 mA, 2 V, 591 nm
Manufacturer:Broadcom
Product Category: Optoelectronics, LEDs & Lighting, LEDs
Avnet Manufacturer Part #: ASMT-RA45-AP932
Secondary Manufacturer Part#: ASMT-RA45-AP932
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The ASMT-RA45-AP932 is a 0.45mm lead frame-based ultra-thin amber SMD Chip LED with untinted/diffused lens, made of AlInGaP. It is developed based on the industrial standard Chip LED 0603 platform which requires less board space. This chip LED provides a wide viewing angle of 130° to improve visibility in bright sunlight. In addition to the high-brightness and compact size, Avago's ASMT-Rx45 chip LED provides two significant advantages in the production environment. It can be easily soldered using IR solder reflow process and the package is qualified to a joint electronic device engineering council (JEDEC) moisture sensitive level (MSL) rating of 2a. For manufacturers, this rating means that this Chip LED can be kept in the open air (30°C, 60% relative humidity) for up to four weeks after being removed from its sealed package without the need to remove absorbed moisture.
  • Industrial 0603 platform
  • Automotive qualified
  • Super wide 145° viewing angle
  • -40 to 100°C Operating temperature range
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
Amber
591 nm
90 mcd
AlGaInP
Rectangular
260
20 mA
2.4 V
Surface Mount
Top Mount
MSL 2A - 4 weeks
-40 to 100 °C
2Chip LED
593 nm
2
1.6 x 0.8 x 0.4 mm
5 V