SRR1260-8R2Y
Power Inductor (SMD), 8.2 uH, ± 30%, 5.7 A, Shielded, 5.8 A, 12.5mm x 12.5mm x 6mm
Manufacturer:Bourns
Avnet Manufacturer Part #: SRR1260-8R2Y
Secondary Manufacturer Part#: SRR1260-8R2Y
  • Available in E12 values
  • Inductance range as low as 1.0 µH
  • Current rating to 9.4 amps
  • RoHS compliant
Description Value
19.5 mOhm
8.2 uH
30
Shielded
6.5 mm
12.8 mm
SRR1260 Series
12.8 mm
5.7 A
5.8 A