SRR1260-3R3Y
Power Inductor (SMD), 3.3 uH, ± 30%, 7.6 A, Shielded, 7.8 A, 12.5mm x 12.5mm x 6mm
Manufacturer:Bourns
Avnet Manufacturer Part #: SRR1260-3R3Y
Secondary Manufacturer Part#: SRR1260-3R3Y
  • Available in E12 values
  • Inductance range as low as 1.0 µH
  • Current rating to 9.4 amps
  • RoHS compliant
Description Value
12 mOhm
3.3 uH
30
Shielded
6.5 mm
12.8 mm
SRR1260 Series
12.8 mm
7.6 A
7.8 A