SRR1260-150M
Power Inductor (SMD), 15 µH, 5 A, Shielded, 4.6 A, SRR1260 Series
Manufacturer:Bourns
Avnet Manufacturer Part #: SRR1260-150M
Secondary Manufacturer Part#: 04P2015
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Available in E12 values
  • -40 to 125°C Operating temperature range
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
0.027 Ohm
15 uH
±20%
4949
Shielded
6 mm
12.5 mm
SRR1260 Series
12.5 mm
5 A
4.6 A