SRR0805-150M
Power Inductor (SMD), 15 uH, ± 20%, 1.3 A, Shielded, 1.8 A, 10.5mm x 8mm x 4.7mm
Manufacturer:Bourns
Avnet Manufacturer Part #: SRR0805-150M
Secondary Manufacturer Part#: SRR0805-150M
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Shielded Power Inductor
  • Available in E12 series
  • Low profile - 4.7 mm unit height
  • High current
  • RoHS compliant
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
0.14 Ohm
15 uH
±20%
Shielded
4.7 mm
10.5 mm
SRR0805 Series
8 mm
1.3 A
1.8 A