SRN4018-3R3M
Power Inductor (SMD), 3.3 µH, 2.2 A, Semishielded, 2.3 A, SRN4018 Series
Manufacturer:Bourns
Avnet Manufacturer Part #: SRN4018-3R3M
Secondary Manufacturer Part#: SRN4018-3R3M
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Semi-shielded construction
  • Miniature size
  • Low profi le - 1.8 mm max.
  • Inductance range: 0.82 to 220 µH
  • High rated current - up to 4.0 A
  • RoHS compliant
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
0.066 Ohm
3.3 uH
±20%
1616
Semishielded
1.8 mm
4 mm
SRN4018 Series
4 mm
2.2 A
2.3 A