SRN4018-2R7M
Power Inductor (SMD), 2.7 uH, ± 20%, 2.3 A, Semishielded, 2.4 A, 4mm x 4mm x 1.88mm
Manufacturer:Bourns
Avnet Manufacturer Part #: SRN4018-2R7M
Secondary Manufacturer Part#: SRN4018-2R7M
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Semi-shielded construction
  • Miniature size
  • Low profi le - 1.8 mm max.
  • Inductance range: 0.82 to 220 µH
  • High rated current - up to 4.0 A
  • RoHS compliant
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
0.052 Ohm
2.7 uH
±20%
1616
Semishielded
1.8 mm
4 mm
SRN4018 Series
4 mm
2.3 A
2.4 A