SRN4018-1R2Y
Power Inductor (SMD), 1.2 uH, ± 30%, 3.5 A, Semishielded, 4 A, 4mm x 4mm x 1.88mm
Manufacturer:Bourns
Avnet Manufacturer Part #: SRN4018-1R2Y
Secondary Manufacturer Part#: SRN4018-1R2Y
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Semi-shielded construction
  • Miniature size
  • Low profi le - 1.8 mm max.
  • Inductance range: 0.82 to 220 µH
  • High rated current - up to 4.0 A
  • RoHS compliant
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
0.025 Ohm
1.2 uH
±30%
1616
Semishielded
1.8 mm
4 mm
SRN4018 Series
4 mm
3.5 A
4 A