PTV112-4427A-A203
Rotary Potentiometer, Carbon Element, 20 kOhm, 1Turn, Audio, 50 mW, ± 20%
Manufacturer:Bourns
Avnet Manufacturer Part #: PTV112-4427A-A203
Secondary Manufacturer Part#: PTV112-4427A-A203
Description Value
Flatted
2
50 °C
-10 °C
Through Hole
PC Pin
50 mW
27 mm
13 mm
PTV112 Series
15.5 mm
± 20%
Carbon
6 mm
20.7 mm
20 kOhm