4609X-101-103LF
Resistor, Network, 10 kOhm, ± 2%, 1.13 W, 8 Resistors, Bussed, SIP, PC Pin, Through Hole, Thick Film
Manufacturer:Bourns
Avnet Manufacturer Part #: 4609X-101-103LF
Secondary Manufacturer Part#: 4609X-101-103LF
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Resistance value ranges from 10 ohm to 10Mohm
  • Tolerance and power rating is based on network circuits
  • Operating voltage of 100V
  • Temperature coefficient is ±100ppm/°C and ±250ppm/°C available
  • Operating temperature ranges from -55°C to +125°C
  • Low profile is compatible with DIP package
  • Wide assortment of pin packages enhances design flexibility
  • Recommended for rosin flux and solvent clean or no clean flux processes
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
MSL 1 - Unlimited
Bussed
8
125 °C
-55 °C
1.13 W
200 mW
5.08 mm
22.81 mm
4600X Series
2.49 mm
10 kOhm
± 2%
SIP
Through Hole
Thick Film
PC Pin
Network
± 100ppm/°C ppm/°C
2.54 mm
100 V