3005P-1-202
Resistor Trimmer, Wirewound, 2 kOhm, ± 10%, 1 W, 20 Turn, Multi Turn, Through Hole
Manufacturer:Bourns
Product Category: Resistors, Variable Resistors, Trimmers
Avnet Manufacturer Part #: 3005P-1-202
Secondary Manufacturer Part#: 3005P-1-202
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Wiper idles mechanical angle
  • Panel mount option available
  • 100MO at 500VDC Minimum insulation resistance
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
Side Adjust
Wirewound
MSL 1 - Unlimited
20
125 °C
-65 °C
Through Hole
1 W
7.87 mm
19.03 mm
3005 Series
4.06 mm
±10%
±50ppm/°C ppm/°C
2 kOhm