PFE600-12-054NA
AC/DC Front End Power Supply (PSU), 1 Output, Fixed, 600 W, 12 V, 50 A
Official logo for BEL
Manufacturer:BEL
Avnet Manufacturer Part #: PFE600-12-054NA
Secondary Manufacturer Part#: PFE600-12-054NA
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The PFE600-12-054xA is a 600 Watt, AC to DC power-factor-corrected (PFC) power supply that converts standard AC mains power into a main output of 12 VDC for powering intermediate bus architectures (IBA) in high performance and reliability servers, routers, and network switches. The PFE600-12-054xA meets international safety standards and displays the CE-Mark for the European Low Voltage Directive (LVD).
  • Best-in-class, 80 PLUS certified “Platinum” efficiency
  • Wide input voltage range: 90-264 VAC
  • AC input with power factor correction
  • Always-On 16.5 W programmable standby output (3.3/5V)
  • Hot-plug capable
  • Parallel operation with active digital current sharing
  • Full digital controls for improved performance
  • High density design: 14.0 W/in3
  • Small form factor: 54.5 x 40.0 x 321.5 mm
  • Overtemperature, output overvoltage and overcurrent protection
  • 256 Bytes of EEPROM for user information
  • 2 Status LEDs: AC OK and DC OK with fault signaling
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
90V AC to 264V AC
1
0 to 65 °C
50 A
50 A
600 W
12 V
12 V