61083-101400LF
Mezzanine Connector, Bergstak, Header, 0.8 mm, 2 Rows, 100 Contacts, Surface Mount, Brass
Manufacturer:Amphenol
Avnet Manufacturer Part #: 61083-101400LF
Secondary Manufacturer Part#: 61083-101400LF
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The 61083-101400LF is a BergstakĀ® 100-way 2-row SMT BTB Vertical Header, plug, 100V 0.8A rated, copper alloy contacts with gold plating over nickel, LCP housing. Mates with all 100-position BergstakĀ® receptacles base (P/N 61082).
  • 100-cycle Durability
  • 0.8A Current rating
  • 100VAC Voltage rating
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
Straight
Brass
Gold
Solder
100
0.8 mm