XC7A75T-2FTG256I
FPGA Artix-7 75520 Cells 28nm (CMOS) Technology 1V 256-Pin FBGA
Manufacturer:AMD
Product Category: Programmable Logic, FPGAs
Avnet Manufacturer Part #: XC7A75T-2FTG256I
Secondary Manufacturer Part#: XC7A75T-2FTG256I
  • 75520 logic cells, 170 I/O's
  • Dual 12bit XADC with on-chip thermal and supply sensors
  • 256-bit AES encryption with HMAC/SHA-256 and built-in SEU detection and correction
  • I/O voltage range from 1.2V to 3.3V
  • Available in 256 pin FTBGA package
  • Operating temperature range from -40°C to 100°C
Description Value
SRAM based FPGA
FBGA
Surface Mount
256
100 °C
-40 °C