XC6SLX75T-2FG676I
FPGA, Spartan-6 LXT Series, SRAM, 74637 Logic Cells, 348 I/Os, 676 Pins, FPBGA
Manufacturer:AMD
Product Category: Programmable Logic, FPGAs
Avnet Manufacturer Part #: XC6SLX75T-2FG676I
Secondary Manufacturer Part#: XC6SLX75T-2FG676I
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Spartan-6 LXT FPGA: High-speed serial connectivity
  • Designed for low cost
  • Multiple efficient integrated blocks
  • Optimized selection of I/O standards
  • Staggered pads
  • High-volume plastic wire-bonded packages
  • Low static and dynamic power
  • 45 nm process optimized for cost and low power
  • Hibernate power-down mode for zero power
  • Suspend mode maintains state and configuration with multi-pin wake-up, control enhancement
  • Multi-voltage, multi-standard SelectIO™ interface banks
  • Up to 1,080 Mb/s data transfer rate per differential I/O
  • Selectable output drive, up to 24 mA per pin
  • 3.3V to 1.2V I/O standards and protocols