EC12E1220405
Encoder with Insulated Shaft Type
Manufacturer:Alps Alpine
Avnet Manufacturer Part #: EC12E1220405
Secondary Manufacturer Part#: EC12E1220405
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The EC12E1220405 is a 12mm Insulated Shaft Incremental Encoder operates in vertical direction. It is a standard type encoder features 12 detents, 12 pulses and it is suitable for use with personal/professional audio and home appliances applications.
  • Incremental(Two phase A and B )
  • Single insulated shaft
  • -10 to +70°C Operating temperature
  • 12 mm size
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
Quadrature
12
Mechanical
Incremental
2
70 °C
-10 °C
Vertical
EC12E Series
Without Push Switch
30000
Through Hole
6 mm
25 mm
D Type Flatted End
5 V