AMEL15-15S277HAVZ
AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), Household, Industrial, ITE, Medical & Transformer, Fixed, 1 Output, 15 W, 15 V, 1 A
Manufacturer:Aimtec
Avnet Manufacturer Part #: AMEL15-15S277HAVZ
Secondary Manufacturer Part#: AMEL15-15S277HAVZ
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
AMEL15-15S277HAVZ is an AMEL15-277HAVZ series efficient 15W AC/DC power supply module that offers a low power consumption, high efficiency, high reliability and safer isolation. This has great operating temperatures, from -40°C to 85°C with full power up to 50°C and features an isolation of 4000VAC for improved reliability and system safety. Furthermore, a high MTBF of 3200,000h, output short circuit protection (OSCP), output over-current protection (OCP) and an output over-voltage protection (OVP). This is suitable for grid power, instrumentation, industrial controls, communication, civil, medical applications and telecom. Certified by EN/UL 62368, EN61558-2-16:2009+A1:2013, EN61558-1:2005 / A1:2009 EN 60335, designed to meet IEC/EN60601-1 (2xMOPP), IEC61558-2-16.
  • Input voltage range from 85 to 305VAC/47 to 60Hz, 100 to 430VDC
  • Output voltage is 15V, maximum output wattage is 15W
  • Maximum output current is 1A, typical efficiency @230VAC is 85%
  • Maximum low ripple and noise is 120mV(p-p)
  • Low no-load power consumption of 0.1W
  • Typical switching frequency is 65KHz
  • Plastic (flammability to UL 94V-0) case material
  • 3 years warranty
  • Dimension (L x W x H) is 1.87 x 1.06 x 0.92inch
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
85V AC to 305V AC
1
1 A
15 W
15 V
Household, Industrial, ITE, Medical & Transformer
Fixed
47.6 mm
23.5 mm
26.8 mm