AM6TW-2403SH30-NZ
Isolated Through Hole DC/DC Converter, Industrial & ITE, 4:1, 6 W, 1 Output, Fixed, 3.3 V, 1.5 A, Regulated, DIP
Manufacturer:Aimtec
Avnet Manufacturer Part #: AM6TW-2403SH30-NZ
Secondary Manufacturer Part#: AM6TW-2403SH30-NZ
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • AM6TW-NZ series 6W DC to DC converter
  • Input voltage range from 9-36V, output voltage is 3.3V
  • Maximum output current is 1500mA, isolation is 3000VDC, efficiency is 77%
  • Wide 4:1 input range, very low no load power consumption of 0.12W
  • Design to meet EN50155
  • Over voltage, over current, continuous short circuit protection
  • Aluminum alloy case material
  • Operating temperature range from -40°C to +85°C
  • Dimension (L x W x H) is 1.24 x 0.80 x 0.40inch
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
Fixed
DIP
4:1
36 V
9 V
24 V
3 kV
1
1.5 A
6 W
Regulated
3.3 V
Household, Industrial & ITE
31.6 mm
10.2 mm
20.3 mm