AM4TW-2409D-RZ
Isolated Through Hole DC/DC Converter, Household & ITE, 4:1, 4 W, 2 Outputs, Fixed, 9 V, 220 mA, -9 V, -220 mA, Regulated, DIP
Manufacturer:Aimtec
Avnet Manufacturer Part #: AM4TW-2409D-RZ
Secondary Manufacturer Part#: AM4TW-2409D-RZ
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • RoHS compliant
  • Operating temperature -40 to + 85°C
  • 24 Pin DIP Package
  • Input / Output Isolation 1500VDC
  • High efficiency up to 83%
  • Pin compatible with multiple manufacturers
  • Wide 4:1 input range
  • Continuous short circuit protection
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
Fixed
DIP
4:1
36 V
9 V
24 V
1.5 kV
2
-40 to 85 °C
0.22|-0.22 A
220 mA
-220 mA
4 W
Regulated
9, -9 V
9 Vdc
-9 Vdc
Household & ITE
31.8 mm
31.8 x 20.3 x 10.2 mm
10.2 mm
20.3 mm