AM3T-2424SH35Z
Isolated Through Hole DC/DC Converter, Household & ITE, 2:1, 3 W, 1 Output, Fixed, 24 V, 125 mA, Regulated, DIP
Manufacturer:Aimtec
Avnet Manufacturer Part #: AM3T-2424SH35Z
Secondary Manufacturer Part#: AM3T-2424SH35Z
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
AM3T-2424SH35Z is an AM3T-Z series 3W DC to DC converter in a low profile metal package.
  • Input voltage range from 18-36VDC, output voltage is 24VDC
  • Maximum output current is 125mA, isolation is 3500VDC
  • Efficiency is 82%
  • Wide 2:1 input range
  • Continuous short circuit protection
  • Pin compatible with multiple manufacturers, ultra miniature package
  • Typical switching frequency is 266KHz (100% load)
  • Designed to meet IEC/EN/UL 60950-1, 62368-1
  • Operating temperature range from -40°C to +85°C
  • Dimension(L x W x H) is 1.25 x 0.8 x 0.4inch
2:1
36 V
18 V
24 V
3.5 kV
1
-40 to 85 °C
0.125 A
125 mA
3 W
Regulated
24 V
24 V
Household & ITE
31.75 mm
32.25 x 21.35 x 10.5 mm
10.16 mm
20.32 mm