AM3T-1207D-RZ
Isolated Through Hole DC/DC Converter, Household & ITE, 2:1, 3 W, 2 Outputs, Fixed, 7.2 V, 208 mA, -7.2 V, -208 mA, Regulated, DIP
Manufacturer:Aimtec
Avnet Manufacturer Part #: AM3T-1207D-RZ
Secondary Manufacturer Part#: AM3T-1207D-RZ
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • RoHS compliant
  • Operating temperature -40°C to + 85°C
  • Wide 2:1 input range
  • Input / Output Isolation 1500VDC
  • High efficiency up to 82%
  • Pin compatible with multiple manufacturers
  • Auto recovery short circuit protection
  • Low profile metal package
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
Fixed
DIP
2:1
18 V
9 V
12 V
1.5 kV
2
-40 to 85 °C
0.208|-0.208 A
208 mA
-208 mA
3 W
Regulated
7.2, -7.2 V
7.2 Vdc
-7.2 Vdc
Household & ITE
32.25 mm
32.25 x 21.35 x 10.5 mm
10.5 mm
21.35 mm