AM20E-2415DZ
Isolated Through Hole DC/DC Converter, Household & ITE, 2:1, 20 W, 2 Outputs, Fixed, 15 V, 665 mA, -15 V, -665 mA, Regulated, DIP
Manufacturer:Aimtec
Avnet Manufacturer Part #: AM20E-2415DZ
Secondary Manufacturer Part#: AM20E-2415DZ
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Wide 2:1 Input Range
  • Efficiency up to 93%
  • 1600 VDC I/O Isolation
  • Temperature Range -40°C to +85°C
  • Adjustable Output Voltage
  • Remote On/Off Function
  • Soft Start
  • Continuous Short Circuit Protection
  • Over Current & Over Voltage Protection
  • No Minimum Load Required
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
Fixed
DIP
2:1
36 V
18 V
24 V
1.6 kV
2
0.665|-0.665 A
665 mA
-665 mA
20 W
Regulated
15, -15 V
15 Vdc
-15 Vdc
Household & ITE
50.8 mm
25.4 x 50.8 x 10.16 mm
10.2 mm
25.4 mm