AVD75B-48S12-6L
Isolated Through Hole DC/DC Converter, ITE, 2:1, 75 W, 1 Output, Fixed, 12 V, 6.25 A, Regulated, Sixteenth Brick
Manufacturer:Advanced Energy
Avnet Manufacturer Part #: AVD75B-48S12-6L
Secondary Manufacturer Part#: AVD75B-48S12-6L
Description Value
Fixed
Sixteenth Brick
2:1
75 V
36 V
48 V
2.25 kV
1
-40 to 85 °C
6.25 A
6.25 A
75 W
Regulated
12 V
12 Vdc
ITE
33 mm
33 x 22.9 x 9.2 mm
9.2 mm
22.9 mm